Uherskohradišťská nemocnice dokončila park i vstupní objekt

05.11.2018
Tři tisíce metrů čtverečních nevyužité plochy mezi ředitelstvím a centrálním objektem proměnila Uherskohradišťská nemocnice na místo klidu a odpočinku. V parku je možné posedět na originálních lavičkách a užít si stín vrostlých stromů nebo pohled na čerstvě vysázené květinové záhony. Po více než čtyřech měsících se podařilo otevřít i nový vstupní objekt. Lidé v něm najdou informační pult, nové sociální zázemí a bistro. Obě investice přišly nemocnici na více než 22 milionů korun.

Bezmála rok trvaly práce na realizaci parčíku v areálu Uherskohradišťské nemocnice. S úpravou nevyužité plochy totiž začali zahradníci už na podzim loňského roku, kdy se podařilo vytvořit chodníky a mlatové ostrůvky, osadit osvětlení a upravit zeleň. Práce v letošním roce pokračovaly výsadbou trávníku, nových stromů, keřů, květin a také osazením originálních laviček, které jsou výrazným designovým prvkem celého areálu nemocnice. „Stávající vzrostlé stromy doplnila nemocnice ještě o dvaadvacet nových dřevin, převážně tradičních druhů - například duby, javory, olše nebo třešně. Výsadbou keřů jsme se pokusili odstínit park od technických budov,“ upřesnil provozně technický náměstek Vladimír Kudr. V parku lidé najdou také tzv. broukoviště, tedy starou ztrouchnivělou vrbu, v jejímž dřevě žije celá řada druhů hmyzu a brouků. Mezi stromy a zelení se našlo i nové místo pro bustu profesora Jana Vignatiho, která stála dlouhá léta před bývalou budovou chirurgie. „Tuto část areálu už moc nevyužíváme, busta tady proto byla trochu pozapomenutá. To si ale osobnost Jana Vignatiho v žádném případě nezaslouží, rozhodli jsme se proto plastiku trochu zrenovovat a přemístit na důstojnější místo. Tady v parku bude lidem na očích,“ vysvětlil změnu Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice. Do parkových úprav a výsadby zeleně investovala nemocnice přibližně jeden a půl milionu korun.

Pozvání na dnešní otevření parku přijal i syn lékaře-hrdiny Pavel Vignati, který se akce osobně zúčastnil spolu s dalšími členy své rodiny. Vyjádřil také poděkování Uherskohradišťské nemocnici za důstojné uctění památky jeho otce. Slova uznání na adresu Jana Vignatiho pronesl při otevření parku rovněž hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. „Letos slavíme sto let od založení republiky a právě tyto hrdiny a jejich činy bychom si měli při takových příležitostech připomínat a měli by být oceněni například i státním vyznamenáním,“ podotkl hejtman Jiří Čunek.

Od pondělí 29. října mohou lidé opět využívat hlavní vstup do centrálního objektu chirurgických oborů, podařilo se totiž dokončit také nový předsazený prostor. „S blížícím se otevřením další etapy centrálního objektu, kde bude interna nebo dětské oddělení, se průchodnost vstupní halou výrazně zvýší. Dosavadní kapacita by už nestačila, takže jsme se rozhodli prostory rozšířit. Chceme tak zajistit především vyšší komfort pacientům i našemu personálu, a to nejen při registraci do ambulancí,“ zdůvodnil realizaci nového vstupu Petr Sládek. V předsazeném prostoru najdou návštěvníci informační pult, také moderní sociální zázemí nebo samoobslužný bufet. Ten nabízí posezení na jednoduchém stylovém nábytku, vybaveném zásuvkami pro nabíjení mobilů nebo notebooků. V létě pak mohou lidé využít venkovní zahrádku. A v nejbližší době se ve vstupní hale objeví také bankomat. U hlavního vstupu zůstal zachován i zastřešený nástupní a výstupní prostor pro pacienty. Na fasádě, tvořené velmi odolným patinovaným měděným plechem, pak zaujme výrazné svítící logo nemocnice. Realizace vstupního objektu vyšla Uherskohradišťskou nemocnici na 21 milionů korun.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Slovácka