Herci Slováckého divadla se zapojili do preventivní akce proti rakovině-Movember

06.11.2018
První listopadový den byl v Uherskohradišťské nemocnici ve znamení Movemberu. Celosvětová kampaň, známá typickým symbolem knírku, si klade za cíl upozornit na důležitost prevence rakoviny varlat a prostaty. V průběhu měsíce listopadu tak mohou muži zdarma podstoupit odběr malého množství krve, potřebného pro preventivní vyšetření. Movember v Uherskohradišťské nemocnici se rozhodli podpořit i herci Slováckého divadla, kteří první listopadový den podstoupili testy. V odběrové místnosti se sešli v téměř kompletní pánské sestavě.

„Člověk to zažívá ať už u sebe nebo u svých blízkých, kdy si pak v souvislosti s nějakým problémem říká, jestli pro to nemohl udělat víc. Takže je určitě dobré preventivní akci podpořit a udělat to vlastně i pro sebe,“ shrnul důvody své přítomnosti David Vacke, dlouholetý člen souboru Slováckého divadla. Návštěvu divadelníků provázela dobrá a uvolněná nálada. Nechyběly legrácky a nejrůznější pošťuchování. David Vaculík se třeba bavil na účet Štěpána Goiše, který přiznal, že se dost bojí jehel. „Štěpán se panicky bojí jehel, takže si doma zásadně nic nezašívá, všechno má na suché zipy a šňůrky. Ale můžu všechny uklidnit, vůbec to nebolí a dámy si s námi krásně povídaly, takže člověk si odběru té trochy krve ani nevšimne,“ říká s úsměvem David Vaculík.

Herci Slováckého divadla si kvůli rolím nemohli nechat narůst knírky, jediný, kdo si změnu vzhledu mohl dovolit, byl ředitel Michal Zetel. „Oholený jsem asi hodinu a jsem zvědavý, co na to řekne manželka. Knír mám totiž doma zakázaný. Tady jsem se ale dočetl, že dvě ze tří úmrtí mužů nad šedesát let jsou způsobena rakovinou prostaty, takže jsou takovéto akce určitě potřeba,“ doplnil své stanovisko Michal Zetel, ředitel Slováckého divadla.

V loňském roce se na Oddělení klinické biochemie Uherskohradišťské nemocnice nechalo vyšetřit více než 800 mužů, přičemž se podařilo zachytit dva případy rakoviny. V rámci Movemberu tady mohou muži zdarma podstoupit vyšetření každý všední den, od 7:00 do 15:00. Není potřeba se nikde hlásit ani registrovat, není ani potřeba chodit nalačno. Výsledek je přitom k dispozici ještě ten samý den. Na preventivní testy je samozřejmě možné přijít kdykoli v průběhu celého roku, a to i bez lékařského doporučení. Mimo akci Movember si jej ale musí pacient uhradit ze svého.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Slovácka